/ Usługi / Ortodoncja

Ortodoncja

Wszyscy chcemy  mieć proste, białe i piękne zęby. Dla mnie jako dentysty ważne jest aby były przede wszystkim zdrowe. Wiele osób kojarzy leczenie ortodontyczne jako zabieg kosmetyczny a to tylko jedno z jego aspektów. Prawidłowy kształt łuków zapewnia właściwe  ułożenie górnych i dolnych zębów względem siebie. Dzięki temu optymalnie rozkładają się siły powstające w trakcie żucia, połykania śliny czy zaciskania zębów. Zapobiega to nadmiernemu ścieraniu się  zębów, powstawaniu ubytków przyszyjkowych i  cofaniu się dziąseł. Wiele wad zgryzu utrudnia prawidłowe doczyszczanie zębów co powoduje  zwiększone odkładanie kamienia nazębnego i podnosi ryzyko wystąpienia próchnicy.

W naszym gabinecie  leczymy ortodontycznie bez potrzeby wyrywania zębów! Usuwanie zębów do leczenia, choć je przyspiesza i ułatwia,  powinno być ostateczności. Dlatego stosujemy  je tylko w jednostkowych przypadkach.


Aparaty ortodontyczne ruchome

Stosujemy je u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Aparat jest złożony z akrylowej płytki i drucianych klamer. Czasami posiada śrubę która pozwala rozkręcać go w miarę postępowania leczenia. Mały pacjent może wybierać z pełnej gamy kolorów akrylu co sprawia, że  dzieci chętniej po nie sięgają.

Leczenie ortodontyczne najlepiej rozpocząć na uzębieniu mieszanym,  kiedy u dziecka występują zarówno zęby stałe jak i mleczne.  Wtedy dziecko ciągle jest w  fazie wzrostu a buzia i kości twarzy rosną razem z nim. Możemy wtedy modyfikować  ich kształt odpowiednio do danej sytuacji. Często  leczenie takim aparatem pozwala całkowicie pozbyć się wady zgryzu. W innych przypadkach jest wstępem do leczenia aparatami stałymi.  Kontrole u ortodonty z aparatem odbywają się co 4-6 tygodni.

Zalety aparatów ruchomych

 • leczenie jest praktycznie bezbolesne.
 • aparat zdejmuje się do mycia  zębów co ułatwia właściwą higienę.
 • leczenie jest dużo tańsze niż w przypadku aparatów stałych.

Wady  aparatów ruchomych

 • TRZEBA JE NOSIĆ ŻEBY DZIAŁAŁY
 • niektóre typy aparatów  utrudniają mówienie. Nie da się ich wtedy nosić w szkole, co przy ciągle wydłużających się godzinach jakie dzieci spędzają w szkole i na  zajęciach pozalekcyjnych może spowolnić proces leczenia
 • przez to, że są wyjmowane łatwiej je zapodziać
 • częściej ulegają szkodzeniom i wymagają napraw

 

Aparaty ortodontyczne stałe

Tymi aparatami leczymy dorosłych i młodzież. Składają się z metalowych bądź porcelanowych zamków, które na stałe przyklejamy do zębów oraz wymiennych drutów i mocujących je gumek. 

Pozwalają leczyć nawet bardzo skomplikowane wady zgryzu. U dorosłych pacjentów są często wstępem do leczenia protetycznego czy implantologicznego. Należy bowiem pamiętać, że żadne nawet najlepiej wykonane prace nie będą dobrze funkcjonowały przy nieprawidłowych warunkach zgryzowych.

Leczenie trwa zwykle 2 lata i kończy się założeniem retencji, która pozwala utrzymać efekty leczenia. Kontrole odbywają się co 4-6 tygodni ( w zależności do wady i rodzaju aparatu)

Zalety aparatu stałego

 • eliminujemy czynnik ludzki-aparatu nie da się zdjąć w domu więc „pracuje” przez całą dobę
 • daje możliwość precyzyjnego i kontrolowanego przesuwania zębów-leczenie jest bardzo przewidywalne

Wady aparatu stałego

 • leczenie jest drogie. Natomiast musimy pamiętać , że nieleczone wady zgryzu skutkują często konicznością wykonania wielu droższych i mniej komfortowych procedur. Jest to leczenie, które procentuje przez całe życie.
 • przy zmianie łuku występują dolegliwości bólowe, które utrzymują się do 2-3 dni.
 • aparatu nie można zdjąć do jedzenia więc po każdym posiłku trzeba umyć zęby.

 

Clear aligner

Prostowanie zębów bez konieczności zakładania aparatu.

Leczenie odbywa się przy pomocy przezroczystych szyn o zmiennej twardości, które pacjent zmienia w ciągu kolejnych tygodni. Jest mało inwazyjne, niekłopotliwe i estetyczne. Jeżeli wada jest niewielka leczenie jest dużo tańsze niż w przypadku użycia aparatów stałych.