korony stalowe

Korony stalowe to najszczelniejszy, najbardziej anatomiczny i korzystny dla pacjenta sposób odbudowy mocno zniszczonego zęba mlecznego. Korony są prefabrykowane, czyli mają różny kształt dla każdego mleczaka i występują w wielu rozmiarach. Powierzchnia żująca idealnie odwzorowuje anatomię zdrowego zęba. Po dobraniu odpowiedniej korony możemy ją przyciąć i dogiąć do kształtu zęba i przebiegu dziąsła.

Korony stalowe

Kiedy stosujemy korony stalowe?

  • Kiedy dochodzi do zniszczenia co najmniej dwóch powierzchni zęba lub po leczeniu amputacyjnym, kiedy ząb staje się delikatny jak wydmuszka i łatwo może dochodzić do mechanicznego uszkodzenia mleczaka. Dodatkowo, kiedy wypełnienia są rozległe dużo łatwiej o ich utratę.
  • Kiedy próchnica niszczy dużą powierzchnię zęba często dochodzi do zmiany kształtu zęba. To prowadzi do przesuwania się sąsiednich zębów i utraty cennego miejsca dla wyrzynania się zębów stałych. Ponadto zniszczone zęby powodują utratę wysokości zgryzu co zaburza procesy wzrostu i kształtowania się wyrostków zębodołowych i rosnących zębów stałych.

Badania pokazują jednoznacznie, że korony stalowe to najszczelniejszy sposób odbudowy trzonowców mlecznych, szczególnie tych leczonych z otwarciem komory. Daje on największe szanse na przetrwanie mocno zniszczonego zęba do czasu wyjścia jego stałego odpowiednika.

Dzięki trwałej i stabilnej odbudowie dzieci mogą prawidłowo mówić, utrzymywać prawidłową pozycję języka na podniebieniu oraz  gryźć twarde pokarmy dzięki czemu kości twarzy rozwijają się harmonijnie.