Ortodoncja dziecięca warszawa

leczenie ortodontyczne

Wszyscy chcemy mieć proste, białe i piękne zęby. Dla mnie jako dentysty ważne jest aby były przede wszystkim zdrowe. Wiele osób kojarzy leczenie ortodontyczne jako zabieg kosmetyczny a to tylko jeden z jego aspektów. Prawidłowy kształt łuków zapewnia właściwe  ułożenie górnych i dolnych zębów względem siebie. Dzięki temu optymalnie rozkładają się siły powstające w trakcie żucia, połykania śliny czy zaciskania zębów. Zapobiega to nadmiernemu ścieraniu się  zębów, powstawaniu ubytków przyszyjkowych i  cofaniu się dziąseł. Wiele wad zgryzu utrudnia prawidłowe doczyszczanie zębów co powoduje  zwiększone odkładanie kamienia nazębnego i podnosi ryzyko wystąpienia próchnicy.

W naszym gabinecie  leczymy ortodontycznie bez potrzeby wyrywania zębów! Usuwanie zębów do leczenia, choć je przyspiesza i ułatwia,  powinno być w ostateczności. Dlatego stosujemy je tylko w jednostkowych przypadkach.

ortodonta dziecięcy

Leczenie wczesne to leczenie w okresie uzębienia mlecznego lub mieszanego (gdy pojawiają się pierwsze zęby stałe).

Pozwala na przywrócenie prawidłowego wzorca wzrostu u pacjentów z wadami zgryzu. Mimo iż ortodoncja kojarzy nam się z prostymi zębami to założenia leczenia wczesnego są zupełnie inne!

  • Celem jest uzyskanie wystarczającej ilości miejsca do wyjścia zębów stałych i zmiana warunków przestrzennych w buzi pacjenta. Dzięki temu możliwe staje  się uzyskanie zamkniętej buzi i ułożenie języka na podniebieniu. Tylko w takich warunkach dalszy wzrost pacjenta może przebiegać prawidłowo. Jest to także gwarancja powodzenia każdego leczenia ortodontycznego. Bez właściwego wypracowania pozycji języka i warg dochodzi do nawrotów wady!
  • Koncentruje się na rozbudowie szczęki, choć dzięki zastosowaniu nowoczesnych aparatów efekty są tak spektakularne, że potrzebujemy często dolnego aparatu, żeby podążyć za silną rozbudową góry.
  • Zwiększa wymiary dróg oddechowych i zmniejszenie wielkości migdałków. Wielu naszych pacjentów zauważa poprawę jakości snu u swoich dzieci, które przestają chrapać, śpią spokojnie, często kończą się też problemy z koncentracją, a nawet moczenie nocne.
  • Pozwala na taką rozbudowę łuków, aby zęby stałe mogły się zmieścić i wyżynąć w najlepszej pozycji – na szczycie wyrostka zębodołowego. To fundament prawidłowego rozwoju przyzębia.
  • Pozwala na korektę wad typu: zgryz krzyżowy, boczne przemieszczenie żuchwy, stłoczenia, zgryz głęboki i otwarty, wady doprzednie.
  • Wspomaga pracę z logopedą w celu pionizacji języka poprzez stworzenie przestrzeni i zmianę kształtu podniebienia.
  • Zmniejsza ryzyko urazów u pacjentów z mocno wychylonymi siekaczami.
  • Poprawia estetykę twarzy pacjentów.
  • Często leczenie wczesne skojarzone jest z pracą z fizjoterapeutą, poprawą postawy dziecka dlatego często nazywana jest ortodoncją posturalną.

Jest to najczęściej krótkie leczenie, tak zwana faza pierwsza, po której dajemy dziecku czas na dalszy wzrost, a w kolejną fazę  leczenia wkraczamy dopiero po wyjściu wszystkich zębów stałych( o ile zachodzi w ogóle taka potrzeba!)

aparaty ortodontyczne jakie stosujemy

Aparat hyrax w modyfikacji Marco Rosy

To niewątpliwie jeden z moich ulubionych aparatów ortodontycznych. Sama idea poszerzenia ortopedycznego podniebienia jest znana w medycynie od przeszło 100 lat.
Innowacja tego aparatu polega na tym, że nie dotyka on bezpośrednio zębów stałych ale wpływa na ich położenie. Leczenie ortopedyczne polega na poszerzeniu podniebienia na poziomie kości, a w mniejszym stopniu działając na zębach.

Zalety
Działanie ortopedyczne
Jest na stałe wklejony w buzi pacjenta.
Opiera się na mlecznych piątkach i trójkach.
Jest praktycznie niewidoczny.
Krótka faza aktywnego leczenia – zwykle 21-28 dni.
Bardzo dobrze akceptowany przez pacjentów.
Pozwala na aktywną pracę z logopedą.
Daje spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie.

Wady
W przypadku braku odpowiedniej higieny mogą pojawić się zmiany na podniebieniu.
Dość częste kontrole w pierwszej fazie (około 3-4 spotkania)

Biobloki

To najskuteczniejsze aparaty do rozbudowy łuku dolnego. W tej dziedzinie nie mają sobie równych! Mimo iż aparaty można wyjąć z buzi pacjenta to noszone są cały czas, także do jedzenia i picia. Zdejmujemy je raz dziennie do umycia aparatu i zębów oraz aktywacji śruby.

Zalety
Bardzo skuteczny w mlecznym uzębieniu, może być  więc stosowany nawet u czterolatków! Pozwala na wypłaszczenie głębokiego podniebienia co umożliwia pacjentom wprowadzenie języka na właściwe miejsce.

Wady
Dziecko musi być na tyle rozwinięte, że będzie komunikować pojawienie się dyskomfortu. W dolnym aparacie mogą pojawić się „odciski”, które mogą być bolesne jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wychwycone.
Resztki jedzenia wchodzą pod płytkę aparatu.
Zdarzają się awarie aparatów, które wymagają szybkiej reakcji.

Aparat 2×4

To nic innego jak cztery zamki aparatu stałego i dwa pierścienie na szóstkach. Dzięki zastosowaniu aparatu samoligaturujacego i długich sprężyn możemy poszerzyć łuki zębowe na etapie uzębienia mieszanego.

Zalety
Aparat na stałe zamontowany w buzi pacjenta.
Estetyczny wygląd.
Brak elementów aparatu na podniebieniu.
Nie utrudnia mowy.

Wady
Nie można stosować w przypadku wychylonych siekaczy.
Pacjent musi bardzo dbać o higienę.

ortodonta dziecięcy cennik

Rozwiń menu, sprawdź jakie ceny za poszczególne usługi stomatologiczne obowiązują w naszym gabinecie.

Wizyta diagnostyczna z planem leczenia (leczenie wczesne)250 PLN
Wizyta diagnostyczna do aparatu stałego z planem leczenia400 PLN
Konsultacja ortodontyczna pierwszorazowa
* kolejna kontrola z oceną zdjęć radiologicznych i modeli bezpłatnie
200 PLN
Konsultacja ortodontyczna okresowa160 PLN
Okresowa kontrola z aparatem stałym260 PLN
Okresowa kontrola z aparatem ruchomym160 PLN
Wykonanie modeli diagnostycznych160 PLN
Wykonanie modeli cyfrowych160 PLN
APARATY STAŁE
Aparat stały metalowy – samoligaturujący
* jeden łuk
3 000 PLN
Łuk podniebienny z ramionami bocznymi600 PLN
Łuk językowy500 PLN
Rotator900 PLN
Ekspander900 PLN
Qhelix750 PLN
Twin Force1 600 PLN
Lip bumper900 PLN
Hayrax / Haas / Marco Rossa/GMO1 800 PLN
Maska twarzowa600 PLN
Płytka Nanca700 PLN
Zdjęcie aparatu stałego
* jeden łuk
250 PLN
Retainer
* ustalane indywidualnie w planie leczenia
od 500 PLN
Rozklinowanie zgryzu250 PLN
Ponowne przyklejenie zamka60 PLN
Pendulum / Pendex1 000 PLN
APARATY RUCHOME
Aparat Twin Block1 600 PLN
Aparat Trainer600 PLN
Zgryz konstrukcyjny300 PLN
Płytka Schwarca900 PLN
Aparat Bioblock1 450 PLN
Utrzymywacz przestrzeni350 PLN
Przedstawiony cennik jest cennikiem orientacyjnym.
Plan leczenia z kosztorysem zabiegów ustalany jest indywidualnie na konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Najczęściej zadawane pytania w naszym gabinecie

Dobrym czasem na leczenie ortodontyczne jest wiek ok. 6 lat. Jest jednak wiele sytuacji, w których podjęcie leczenia już w wieku 4 -5 lat niesie więcej korzyści dla pacjenta.
Niestety ciągle pokutuje przekonanie, że z leczeniem ortodontycznym ruszamy dopiero po wyjściu zębów stałych.
TO NIEPRAWDA
4-5 latki to świetni partnerzy w leczeniu! Uwielbiają swoje kolorowe, brokatowe aparaty, są już na tyle duzi, że zauważają i zgłaszają rodzicom problemy. Szybko się adaptują do aparatów i świetnie współpracują!

Brak szpar pomiędzy zębami w odcinku przednim.
Wąskie, głębokie podniebienie.
Zęby górne leżące do tyłu od dolnych.
Dziecko oddycha przez usta bądź często ma rozchylone wargi.
Chrapanie, sapanie, przerwy w oddychaniu.
Niespokojny sen, wiercenie się, dziecko jest ciągle zmęczone.
Spanie z odchyloną głową.
Kiedy język w trakcie snu nie leży na podniebieniu.

Konsultacja ortodontyczna to wizyta trwająca około 30 minut. Najpierw przeprowadzam rozmowę z rodzicem zadając mu pytania odnośnie wczesnego rozwoju dziecka.  Następnie zbieram wszystkie dane potrzebne do przygotowania diagnozy. Nie skupiam się wyłącznie na zębach! Interesują mnie tkanki twarde i miękkie ale też funkcja. Sprawdzam przyczepy wędzidełek, mobilność języka, mierzę szerokość szczęki i ilość miejsca dla zębów stałych. Obserwuję jak dziecko oddycha, przełyka, a nawet to jak siedzi czy trzyma głowę. Po zakończeniu szczegółowego badania przedstawiam rodzicowi zaobserwowane problemy i jakie są możliwości ich rozwiązania. Najcześciej potrzebuję wsparcia logopedy czy laryngologa bo aparat to tylko jeden z elementów układanki, często nawet nie najważniejszy! Patrzę na dziecko holistycznie, bo tylko wtedy moje działania mają szansę w pełni się zrealizować i pozostawić trwały, korzystny wpływ na rozwijający się organizm dziecka.