leczenie zębów u dzieci

Ze szczególną troska podchodzimy do leczenia dzieci. Wiemy z doświadczenia, że jest to trudne ale wdzięczne zadanie. Staramy się aby dzieci były przyjmowane w miłej i przyjaznej atmosferze. Wyświetlane w trakcie wizyt bajki pozwalają odwrócić uwagę dziecka od nie zawsze miłych zabiegów a kolorowe wypełnienia i obietnica nagrody stanowią dodatkową motywację do leczenia.

W rozwinięciu przedstawiam zarys wiedzy, który powinien znać każdy rodzic

Próchnica może zaatakować zęby  bezpośrednio po ich wyrznięciu, nawet u 6-8 miesięcznego dziecka!

Zachęcamy do jak najwcześniejszego kontaktu dziecka z lekarzem. Pojawienie się pierwszego ząbka powinno wiązać się z wizytą u stomatologa, który podpowie jak dbać  o higienę, na co zwrócić uwagę w diecie dziecka a także wykryć wczesne objawy próchnicy i  zapobiec jej rozwinięciu. Proszę opamiętać o konieczności mycia szczoteczką z włosiem nawet pojedynczego zęba!

57 % trzylatków i 80%  sześciolatków ma próchnicę. U siedmiolatków odsetek wynosi 90% a jest to wiek w którym od co najmniej roku dziecko ma zęby stałe! Próchnica jest chorobą zakaźną i może przechodzić na kolejne zęby.

Te alarmujące statystyki , niezmienne od wielu lat mogą dotyczyć Państwa Dzieci. Dlatego prosimy o regularne kontrole i zabiegi profilaktyczne.

Należy pamiętać, że próchnica u dzieci rozwija się błyskawicznie i  dlatego dziecko powinno być u dentysty regularnie co 4 miesiące. Pozwoli to na szybkie wykrycie ubytków i skuteczne leczenie bez konieczności usuwania bądź kanałowego leczenia zębów. Idealnym uzupełnieniem kontroli jest lakierowanie, które obecnie stanowi podstawowy i najskuteczniejszy  zabieg profilaktyczny.

PROFILAKTYKA

Według wszelkich naukowych źródeł stosowanie fluoru jest najskuteczniejszym, najprostszym i najlepszym sposobem ochrony zębów.  Fluor jest bardzo dobrze zbadanym pierwiastkiem o udowodnionym działaniu przeciwpróchniczym.

Powinniśmy stosować na co dzień pasty z fluorem w stężeniu:

 • 1000 ppm od pierwszego zęba ( 0-36 mcy śladowa ilość na szczoteczce, 3-6 lat ziarnko grochu)
 • 1450 ppm od 6 roku życia ( 1 cm pasty na szczoteczce)
 • oraz dodatkowo co 4 mce duże stężenia w postaci klejącego lakieru nakładanego przez dentystę w gabinecie.

Czy profilaktyka zawsze zadziała?
Nie!

Ale regularne wizyty:

 • motywują do dokładnego czyszczenia zębów, ponieważ motywacja z czasem spada a autorytet lekarza jest jednak większy niż rodzica
 • pozwalają wykryć i skorygować niedostateczną higienę
 • pozwalają na wczesne wykrywanie próchnicy
 • fluor zawarty w lakierze powoduje wzmocnienie szkliwa czyniąc je bardziej odpornym na atak kwasu
 • duże stężenia fluoru mogą zahamować rozwój już istniejącego ubytku na wczesnym etapie rozwoju próchnicy.

Dlaczego leczymy zęby mleczne. Przecież i tak wypadną!

To często zadawane pytanie w gabinecie, które nieodmiennie wywołuje zgrozę u personelu medycznego. My wiemy dlaczego, teraz pora aby dowiedzieli się Państwo.

 • Zdrowe zęby są potrzebne do przeżuwania jedzenia. Dzieci, które bolą zęby nie jedzą twardych pokarmów przez co spowalnia się wzrost kości szczęk. Słabo pogryziony pokarm utrudnia trawienie a ból towarzyszący przyjmowaniu pokarmu może spowodować niechęć do jedzenia.
 • Obecność zębów jest konieczna w procesie nauki mówienia. Zęby stanowią zaporę dla języka i umożliwiają prawidłowe formowanie dźwięków. Utrata przednich zębów we wczesnym okresie bardzo często kończy się wadą wymowy i wymaga intensywnego leczenia u ortodonty i logopedy.
 • Zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych. Warunkują prawidłowy wzrost kości i odpowiednią ilość miejsca dla nowych zębów a także zapewnią ich właściwą kolejność wyrzynania się.
 • Nieleczona próchnica kończy się bólem, stanami zapalnymi, które wymagają leczenia kanałowego a czasem nawet usunięcia zęba .
 • Utrata mleczaków następuje stopniowo. Dlatego  przez kilka lat zęby stałe współistnieją w buzi dziecka z mleczakami. Jeśli te ostatnie mają aktywną próchnicę może dojść do zainfekowania zębów stałych.

Zęby stałe

Pojawiają się około 6 roku życia (choć znam pacjentów 4 letnich ze stałymi zębami!). Okres ich wyrzynania skojarzony jest z tzw. Drugim Oknem Infekcyjności. Oznacza to wzmożoną aktywność próchnicy i często wysyp nowych ubytków. Jest to okres w którym szczególnie trzeba zadbać o regularne wizyty kontrolne i profilaktykę, tak aby ubytki wykrywać i leczyć w jak najwcześniejszej fazie.

Pierwsze wyrzynają się dolne jedynki lub szóstki. Te ostatnie nie mają odpowiednika w uzębieniu mlecznym dlatego ich wychodzeniu nie towarzyszy utrata mleczaka. Z tego powodu rodzice często nie wiedzą, że ich pociecha ma już stały ząb. Tymczasem szóstki to największe zęby w łuku, które warunkują jego prawidłowy kształt. Z punktu widzenia ortodoncji i mechaniki są najważniejszymi zębami!  Niestety to także pierwsze zęby, które są usuwane z powodu zniszczenia próchnicą i większość dorosłych ich nie ma. Wpływa to bardzo niekorzystnie na wszystkie zęby powodując ich przechylanie, nadmierne ścieranie a często także cofanie się dziąseł.

Lakowanie szóstek

To zabieg polegający na założeniu na zęby wypełnień bez wiercenia. Dzięki temu, naturalne zagłębienia zęba czyli bruzdy robią się płaskie, co utrudnia przyczepianie się resztek jedzenia i bakterii. W zalakowanym zębie łatwiej utrzymać higienę a ponadto lak uwalnia miejscowo fluor co dodatkowo wzmacnia ząb. Lakowanie powinno być wykonane jak najszybciej po wyrznięciu się zęba!

Dlatego tak ważne jest lakowanie szóstek!

Pojawienie się stałych jedynek, dwójek i szóstek to ostatni dzwonek dla  konsultacji ortodontycznych. Preferowany wiek pacjenta dla konsultacji ortodontycznej to ok 5-6 lat, nie ważne czy wyrznęły się już zęby stałe.